.

niedziela, 30 sierpnia 2015

Jak to jest z przepisami - w apelu policjiNadchodzi rok szkolny, policjanci apelują do rodziców, by szczególnie najmłodszym dzieciom zapewniali opiekę w drodze do i ze szkoły. Przypominają, że zarówno z młodszymi, jak i starszymi uczniami warto rozmawiać o zagrożeniach - narkotykach, cyberprzestępczości, agresji. Rodzicom dzieci najmłodszych radzi, by jeszcze przed pierwszym września zapoznali je z drogą do szkoły, by wybierali najbezpieczniejszą, niekoniecznie najszybszą trasę; zwrócili uwagę na zagrożenia, miejsca szczególnie niebezpieczne. Zgodnie z art. 89 Kodeksu wykroczeń, dzieci do lat siedmiu nie mogą być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z prawem pierwszak, a nawet drugoklasista, który nie ukończył 7 lat nie może do szkoły chodzić bez opieki. nie może samo iść chodnikiem, przechodzić bez opieki na drugą stronę ulicy. Jeśli w takiej sytuacji dojdzie do potrącenia dziecka, to poza tragedią osobistą, cierpieniami psychicznymi, rodzicom grozi jeszcze grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Opiekunem może być osoba dorosła oraz dziecko, które ukończyło co najmniej 10 lat. 
W szkolnej wyprawce powinny się znaleźć elementy odblaskowe.

Warto uczulać dzieci na zagrożenia, które mogą je w szkole spotkać. Szkoła nie oznacza niebezpieczeństwa, ale może w niej dochodzić do różnego rodzaju sytuacji, na które dziecko powinno być przygotowane. Narkotyki, dopalacze mogą dotyczyć różnych grup wiekowych i różnych miejsc, nie tylko szkół w miastach. Rodzice powinni zwracać uwagę na to, żeby dzieci nie przyjmowały od osób obcych substancji, prezentów, środków których pochodzenia nie znają.

Istotne są też cyberzagrożenia, np. w kontaktach z nieznanymi osobami, poprzez internet.

Dzieci warto przygotować do problemu agresji w szkole. Przemoc rówieśnicza to swoisty znak naszych czasów. Tu jest ogromna rola rodziców, by dziecko miało świadomość, że w każdej niepokojącej sytuacji, może się ono zwrócić zarówno do rodziców jak i wychowawcy. Chodzi o to, żeby dzieci nie miały oporów z zasygnalizowaniem problemów osobie dorosłej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza